İyilik Zinciri Kurbanla Başlar, Sevgiyle Büyür!

Hanan Vakfı

Çevrimiçi
Hanan Vakfı

Selamün Aleyküm 👋

Bağış mı yapmak istiyorsunuz?

İyilik Zinciri Kurbanla Başlar, Sevgiyle Büyür!

Kurban Bayramı’nın Önemi

Kurban Bayramı, İslam dünyasında büyük bir öneme sahip olan dini bir bayramdır. Hz. İbrahim’in Allah’a olan teslimiyetini simgeleyen bir olayı kutlamaktadır. Bu bayramda müslümanlar, ibadetlerini yerine getirmek, dayanışmayı artırmak ve ihtiyaç sahiplerini sevindirmek için çeşitli İbadetler gerçekleştirirler.

Kurban Kesimi ve Kuralları

Kurban Bayramı’nda Müslümanlar, belirli kurallar ve şartlar dahilinde kurban kesimi gerçekleştirirler. Kurban kesiminde, sağlıklı, uygun yaşta ve şartları taşıyan hayvanlar tercih edilir. Kesim işlemi, dini ve sağlık kurallarına uygun olarak gerçekleştirilir. Kurban kesimi, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine koyduğu kurbanı hatırlatarak Allah’a olan teslimiyeti simgeler.

Kurban Eti Dağıtımı ve Sadaka-i Cariye

Kurban Bayramı’nda kesilen kurban etleri, paylaşma ve dayanışma ruhuna uygun olarak ihtiyaç sahipleri ve fakirlere dağıtılır. Bu, Sadaka-i Cariye olarak bilinen sürekli kazanç sağlayan bir hayır işidir. Kurban eti dağıtımıyla birlikte toplumun daha geniş kesimleri, yoksulların sevincine ortak olur ve onların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurlar.

Kurban İbadeti ve Tevazu

Kurban Bayramı, Müslümanların Allah’a olan bağlılıklarını güçlendirdiği bir ibadet zamanıdır. Kurban kesimi ve paylaşma süreci, müminlerin tevazu ve alçakgönüllülük ruhunu pekiştirir. Müslümanlar, kurban ibadetiyle birlikte Allah’a yaklaşmanın yanı sıra, sevgi, sabır, paylaşma ve kardeşlik gibi değerleri de hatırlarlar.

Hanan Vakfı
07 Haziran 2023
Menü Görüntüle